DSPIC30F6011A-20E/PF
Description
IC MCU 16BIT 132KB FLASH 64TQFP
DataSheet
DSPIC30F6011A-20E/PF PDF
Type Description
Series:dsPIC™ 30F
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:dsPIC
Core Size:16-Bit
Speed:20 MIPS
Connectivity:CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:52
Program Memory Size:132KB (44K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:2K x 8
RAM Size:6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.5V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 16x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)