PIC16F610T-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14TSSOP
DataSheet
PIC16F610T-I/ST PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:11
Program Memory Size:1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)