PIC18F13K50-I/P
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC18F13K50-I/P PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 18K
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:48MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:14
Program Memory Size:8KB (4K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 11x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:20-DIP (0.300", 7.62mm)