PIC16F870-E/SS
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
DataSheet
PIC16F870-E/SS PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:22
Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:64 x 8
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 5x10b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)