PIC16C621A-20/SO
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
DataSheet
PIC16C621A-20/SO PDF
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:13
Program Memory Size:1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:96 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)