PIC16LF1826T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
DataSheet
PIC16LF1826T-I/SS PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:16
Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 12x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)