PIC16F628A-E/P
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
DataSheet
PIC16F628A-E/P PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:16
Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:18-DIP (0.300", 7.62mm)