LM3S101-EQN20-C2
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 48LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
LM3S101-EQN20-C2 PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 100
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:18
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)