ATMEGA1280-16AU
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100TQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
ATMEGA1280-16AU PDF
Type Description
Series:AVR® ATmega
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:86
Program Memory Size:128KB (64K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:4K x 8
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 16x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)