STM32L071KZU3
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLSH 32UFQFPN
DataSheet
STM32L071KZU3 PDF
Type Description
Series:STM32L0
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M0+
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:25
Program Memory Size:192KB (192K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:6K x 8
RAM Size:20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.65V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 10x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)