PIC16F1574-I/P
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP
DataSheet
PIC16F1574-I/P PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:LINbus, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:12
Program Memory Size:7KB (4K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:14-DIP (0.300", 7.62mm)