EZ80F92AZ020SG
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100LQFP
DataSheet
EZ80F92AZ020SG PDF
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:eZ80
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:24
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)