STM32L051T8Y7DTR
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 36WLCSP
DataSheet
STM32L051T8Y7DTR PDF
Type Description
Series:STM32L0
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M0+
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:29
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:2K x 8
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.65V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 10x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)