PIC32MM0064GPL020-E/ML
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 20QFN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC32MM0064GPL020-E/ML PDF
Type Description
Series:PIC® 32MM
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:MIPS32® microAptiv™
Core Size:32-Bit
Speed:25MHz
Connectivity:IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:16
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 11x10/12b; D/A 1x5b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)