DSPIC30F6010-30I/PF
Description
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
DataSheet
DSPIC30F6010-30I/PF PDF
Type Description
Series:dsPIC™ 30F
Package:Tray
Core Size:16-Bit
Speed:30 MIPs
Connectivity:CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:68
Program Memory Size:144KB (48K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:4K x 8
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.5V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 16x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)