DSP56F807PY80E
Description
IC MCU 16BIT 120KB FLASH 160LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
DSP56F807PY80E PDF
Type Description
Series:56F8xx
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:56800
Core Size:16-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:32
Program Memory Size:120KB (60K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 16x12b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)