PIC16F18877T-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 44TQFP
DataSheet
PIC16F18877T-I/PT PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:36
Program Memory Size:56KB (32K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 35x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)