PIC16HV540-20I/P
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP
DataSheet
PIC16HV540-20I/P PDF
Type Description
Series:PIC® 16C
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:12
Program Memory Size:768B (512 x 12)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.5V ~ 15V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:18-DIP (0.300", 7.62mm)