PIC24F16KM104-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP
DataSheet
PIC24F16KM104-I/PT PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 24F
Package:Tray
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:38
Program Memory Size:16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 22x10b/12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)