PIC16LF84AT-04I/SO
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC16LF84AT-04I/SO PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:4MHz
Connectivity:-
Peripherals:POR, WDT
Number of I/O:13
Program Memory Size:1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:64 x 8
RAM Size:68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)