
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVR® ATmega |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 23 |
| Program Memory Size: | 8KB (4K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 512 x 8 |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 28-VQFN (4x4) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of ATMEGA88A-MMH is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 11QFN
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20UQFN
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 64VQFN
FILTER RFI PWR LINE MED .250 10A
STAINLESS STEEL TRIANGULAR KNOB
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28VQFN
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DIP