
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 32MX |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | MIPS32® M4K™ |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 40MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 35 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.3V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 13x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-VQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 44-QFN (8x8) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1600 |
Current price of PIC32MX170F256DT-I/ML is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 32HWQFN
IC MCU 120LQFP
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44QFN
SINGLE COMPARATOR
IC COMP SINGLE LP 6-WLP