
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Encore!® XP® |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | eZ8 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | IrDA, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 6 |
| Program Memory Size: | 2KB (2K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 64 x 8 |
| RAM Size: | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 3.6V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-VDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 8-QFN (5x6) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of Z8F021AQB020SG is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 208LFQFP
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SPDIP
CBL FMALE TO MALE RA 4POS 9.84'
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8QFN
RSWP 3-800/50M