
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | XC8xx |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Core Processor: | XC800 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 24MHz |
| Connectivity: | I²C, SSC, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 23 |
| Program Memory Size: | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package: | 28-TSSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 |
Current price of XC836M2FRIABFXUMA1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 35WLCSP
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 44LQFP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64QFP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 100QFP
IC SRAM 512KBIT PARALLEL 100TQFP
PULSE XFMR 50.5UH