
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 22 |
| Program Memory Size: | 7KB (4K x 14) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 6x12b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of PIC16C773-I/SS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 52LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 100TFBGA
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SSOP
ALUMINUM STAR KNOB M8
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP
D55342E 25PPM 1206 52.3 0.1% R T
QC 4P M/MFE 90/ST 2M 10/4 SHIELD