
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Kinetis K50 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 100MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Peripherals: | DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 59 |
| Program Memory Size: | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 35x16b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-LQFP |
| Supplier Device Package: | 100-LQFP (14x14) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 90 |
Current price of MK51DN512ZCLL10 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SPDIP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32TQFP
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 48HWQFN
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
BAG NUT DRIVER