
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 4MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 33 |
| Program Memory Size: | 7KB (4K x 14) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 192 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package: | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 162 |
Current price of PIC16LC65B-04I/L is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU CORTEX M33 HVQFN48
IC MCU 16/32B 128KB FLASH 64LQFP
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 32LQFP
XTAL OSC PROG XO LVDS 3.3V 50PPM
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SPDIP
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
IC MCU 16/32BIT 512KB 144LFQFP