
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Encore!® XP® |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | eZ8 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | IrDA, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O: | 23 |
| Program Memory Size: | 1KB (1K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 16 x 8 |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package: | 28-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 450 |
Current price of Z8F012APJ020EG2156 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 176LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
IC MCU 16BIT 116KB FLASH 100LQFP
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 28DIP
CBL FMALE TO WIRE LEAD 5P 1.64'
XOVERCORD BCAT5E CMR GY 15FT
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100MAPBGA