
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 18J |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 40MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 51 |
| Program Memory Size: | 16KB (8K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 12x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-TQFP |
| Supplier Device Package: | 64-TQFP (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1200 |
Current price of PIC18F64J90T-I/PT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
DIODE GEN PURP 500V 8A TO220AC
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC