
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® XLP™ 16F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 18 |
| Program Memory Size: | 3.5KB (2K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 20-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of PIC16LF1707-I/P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64VQFN
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20UQFN
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 120BGA
FIXED IND 680NH 10A 12.4 MOHM
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SPDIP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP