
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q100, PIC® 24H |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 40 MIPs |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 85 |
| Program Memory Size: | 256KB (85.5K x 24) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 32x10b/12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-TQFP |
| Supplier Device Package: | 100-TQFP (12x12) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 119 |
Current price of PIC24HJ256GP210A-E/PT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 64KB SRAM 96FBGA
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100TQFP
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 30LSSOP
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
DIODE SCHOTTKY 40V 2A 1206
RES 2.05 OHM 0.5% 1/4W 2010