
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C2000™ C28x Piccolo™ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | C28x |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 60MHz |
| Connectivity: | CANbus, I²C, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 42 |
| Program Memory Size: | 64KB (32K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 10K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 1.995V |
| Data Converters: | A/D 16x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 80-LQFP |
| Supplier Device Package: | 80-LQFP (12x12) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 119 |
Current price of TMS320F28053PNS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 24HWQFN
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 236FBGA
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 80LQFP
IC MCU 8BIT 4KB MROM 44PLCC
IC MCU 16BIT 32KB FRAM 48LQFP
NC 3P M/MFE ST/ST 5M SNAP 24AW