
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PSOC® 3 CY8C38xx |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 67MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | CapSense, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 25 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 16x20b; D/A 4x8b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 48-SSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 90 |
Current price of CY8C3866PVA-066 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 48UFQFPN
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP
ADJ PWR RES 2.7 OHM 140W CHAS MT
LED YELLOW CLEAR T-1 3/4 T/H
LED RED DIFF AXIAL T/H AXIAL