
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 56F8xxx |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | 56800EX |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 80MHz |
| Connectivity: | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 39 |
| Program Memory Size: | 96KB (96K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| RAM Size: | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 10x12b; D/A 1x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-LQFP |
| Supplier Device Package: | 48-LQFP (7x7) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 250 | ||
| 500 | ||
| 1000 |
Current price of MC56F84550VLF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20VQFN
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 176UBGA
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 48LQFP
CONN JACK 1PORT 10 BASE-T PCB
COPPER PATCH CORD, CAT 6A, BLACK