
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | C28x |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 60MHz |
| Connectivity: | CANbus, I²C, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 35 |
| Program Memory Size: | 32KB (16K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 6K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 1.89V |
| Data Converters: | A/D 16x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-LQFP |
| Supplier Device Package: | 100-LQFP (14x14) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 90 |
Current price of TMS320F2801PZS-60 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 32LQFP
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 48HWQFN
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
FIXED IND 2.2UH 3.75A 20 MOHM
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32UFQFPN
PWR XFMR LAMINATED 175VA QC