
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Giant Gecko S1 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 72MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, QSPI, SmartCard, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 87 |
| Program Memory Size: | 2MB (2M x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 512K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.8V |
| Data Converters: | A/D 16x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 112-LFBGA |
| Supplier Device Package: | 112-BGA (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of EFM32GG11B420F2048GL112-BR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32UFQFPN
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LFQFP
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 112BGA
CONN RCPT FMALE MINI DIN 6P SLDR
DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVER 14LGA
ETHERNET SWITCH LAYER 3 RACKMOUN