
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® XLP™ 16F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 36 |
| Program Memory Size: | 28KB (16K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 128 x 8 |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.3V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-VQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 44-QFN (8x8) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 315 |
Current price of PIC16F1779-I/ML is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
IC COMPARATOR MAGNITUDE 28PLCC
IC SRAM 32KBIT PARALLEL 100TQFP