
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | STM32F0 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 48MHz |
| Connectivity: | CANbus, HDMI-CEC, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 30 |
| Program Memory Size: | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 6K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.65V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 13x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 36-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package: | 36-WLCSP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5000 |
Current price of STM32F042T6Y6TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
8-BIT, 1KB FLASH, 78K0S CPU
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 40UQFN
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
CONN BMMA PLUG STR 50OHM PCB
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 36WLCSP
PATCHCORD B10GX CMR GRY 14FT