
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 32MX |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | MIPS32® M4K™ |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 80MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 53 |
| Program Memory Size: | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.3V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 16x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 64-VQFN (9x9) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3300 |
Current price of PIC32MX340F512HT-80I/MR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
CAP CER
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VQFN
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP