
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 4MHz |
| Connectivity: | - |
| Peripherals: | POR, WDT |
| Number of I/O: | 20 |
| Program Memory Size: | 3KB (2K x 12) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 72 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package: | 28-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of PIC16C57C-04/P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 32TQFP
IC MCU 120LQFP
LED IND LIGHT 24V YELLOW
DIODE SCHOTTKY 60V 20A I2PAK
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 44TQFP