
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | F²MC-16LX MB90590G |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | F²MC-16LX |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, SCI, Serial I/O, UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 78 |
| Program Memory Size: | 384KB (384K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 5.25V |
| Data Converters: | A/D 8x8/10b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-BQFP |
| Supplier Device Package: | 100-QFP (14x20) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 66 |
Current price of MB90F591GHPFR-G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8/16B 128KB FLASH 49VFBGA
IC MCU 32B 256KB FLASH 121MAPBGA
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP
QUAD VOLTAGE COMPARATOR
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
CONN RCPT FMALE 9POS SOLDER CUP