
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | dsPIC™ 33F |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | dsPIC |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 40 MIPs |
| Connectivity: | CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 85 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 32x10b/12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-TQFP |
| Supplier Device Package: | 100-TQFP (12x12) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of DSPIC33FJ256GP510-I/PT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48LFQFP
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
CAP CER 5600PF 1.5KV X7R 1812
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
CONN RCPT FMALE 12POS SOLDER
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H