
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® XLP™ 16F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 36 |
| Program Memory Size: | 28KB (16K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 128 x 8 |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.3V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 40-UFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 40-UQFN (5x5) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of PIC16F1779-I/MV is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
ETHERNET SWITCHDIN-RAIL MANAGED