
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 87C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 33MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, SIO, UART/USART |
| Peripherals: | Power-Fail Reset, WDT |
| Number of I/O: | 32 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package: | 40-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 30 | ||
| 100 | ||
| 250 |
Current price of DS87C520-MCL+ is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP
IC MCU 8BIT 16KB OTP 40DIP
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC
MIC 4P MP D-CODED 5M
THERMOELECT