
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | S32K |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 80MHz |
| Connectivity: | CANbus, FlexIO, I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 89 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 4K x 8 |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 16x12b SAR; D/A1x8b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-LQFP |
| Supplier Device Package: | 100-LQFP (14x14) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of FS32K142HFT0MLLR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 128TQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 24VQFN
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
IC HUB CTLR 4PORT USB 2.0 HS 36S
FHS-SH SYSTEM HOLDER W/ 750MM VE
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20VQFN