
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | NuMicro™ NUC140 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 50MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 45 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 160 |
Current price of NUC140RD2CN is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44TQFP
IC MCU 16BIT 100QFP
IC MCU 16BIT 64KB FRAM 64LQFP
LED LH351B COOL WHITE 5000K 2SMD
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 16KB MROM 80PQFP
DISPLAY 7-SEG 4" SGL RED 10DIP