
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | HC05 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 2.1MHz |
| Connectivity: | I²C, SCI, SPI |
| Peripherals: | POR, WDT |
| Number of I/O: | 14 |
| Program Memory Size: | 1.2KB (1.2K x 8) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 224 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 4x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 28-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of MC68HRC705JP7CP is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
IC MCU 32BIT ROMLESS 374FBGA
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18DIP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
IC MCU 8BIT 1.2KB OTP 28DIP
IC FLASH 2MBIT SPI 20MHZ 28SOIC