
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C2000™ C28x Piccolo™ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | C28x |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 40MHz |
| Connectivity: | I²C, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 22 |
| Program Memory Size: | 16KB (8K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 3K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 3.63V |
| Data Converters: | A/D 8x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-LQFP |
| Supplier Device Package: | 48-LQFP (7x7) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 250 |
Current price of TMS320F280220PTS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32TQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
DIODE GEN PURP 1A DO204AL
MC 4P FP 3M STR #18/2 PVC