
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Kinetis K20 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 72MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Peripherals: | DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 52 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| RAM Size: | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 29x16b; D/A 1x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 80-LQFP |
| Supplier Device Package: | 80-FQFP (12x12) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of MK20DX256VLK7R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 36WFLGA
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80FQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44WQFN
GROUND KIT FOR LMR-900
MC 3P MR 2M 18/1 PVC