
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 16 |
| Program Memory Size: | 3.5KB (2K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 256 x 8 |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 5x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 18-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 294 |
Current price of PIC16F819-I/SOTSL is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 216TFBGA
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP
CAP CER 33PF 250V NP0 0603
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
TRANSFORMER DUAL STACKED PBC